Emlékszik még valaki a régi WAP böngészőkre a mobilokon, amelyek meglehetősen lassan és többnyire csak szöveges tartalommal dolgoztak? A 2000-es évek elején a maguk módján népszerűek voltak, mígnem az okostelefonok és mobilos webböngészők ki nem szorították a WAP-os oldalakat. Azóta már komplett multimédiás tartalmakat jeleníthetünk meg. böngészőkben, akár asztali gépen, akár okoseszközökön. Akadnak azonban olyan esetek, amikor a gyorsaság és egyszerűség előnyt jelenthet a webes információk olvasásakor. Ilyenkor jöhet jól mai tesztalanyunk, ami nem más, mint egy villámgyors, Terminalban használható webböngésző, elsősorban macOS és Linux rendszerekre, de Windowson is működésre bírható (például a Cygwin használatával).
w3m: Villámgyors, Terminalban használható webböngésző
Nem is olyan régen csokorba szedtük azokat a fájlkezelő alkalmazásokat, amelyeket egyszerű parancssorban lehet használni bármely asztali rendszeren. Ezeket használhatjuk tényleges parancssorban vagy egy terminálemulátor ablakban egyaránt, villámgyorsak és egérhasználat nélkül is kényelmesen kezelhetők, ami jól jöhet, ha amúgy is kedveljük a billentyűkombinációkat és a billentyűzetről vezérlést.
Valami ehhez hasonlót testesít meg a w3m böngésző is: Terminal felületen tudunk vele weboldalakat nézegetni, egy kicsit az egykori WAP időszakra emlékeztető módon, csak hát jóval gyorsabban. S ez a gyorsaság a dolog lényege, hiszen a w3m nem szórakozik a CSS és JavaSrcipt kódok feldolgozásával, ami brutálisan felgyorsítja az oldalak letöltését. Cserébe persze számtalan olyan dologról kell lemondanunk, ami a hagyományos böngészőkben megjelenne a webes felületeken, így a látványos és szépen formázott lapok, menük, szövegek, képek, videók. A w3m esetében csak egy puritán, szöveges kivonatot kapunk az oldalakból. Mondjuk a menük, linkek, kiemelések azért itt is megmaradnak, csak a többitől kell búcsút vennünk.
Szóval a sebességnek ára van, s tucatnyi olyan weboldal van, amelyek így használhatatlanok, de például blogokat olvasgatni remekül lehet a w3m-ben, s a bejegyzések közötti választás is nagyon gyorsan megy. Mellesleg egérrel is kattinthatunk a linkeken vagy görgethetjük az oldalakat, de természetesen minden elérhető a billentyűzet használatával is. A SHIFT + H kombinációval megjeleníthetjük az összes billentyűkombinációt.
Érdekesség, hogy a program egy teljesen átalakított, szöveges Google keresőfelületet nyit meg, így az információk keresése egészen kényelmesen megy a parancssoros felületen is. De például a fájlok – beleértve a weboldalakba beszúrt képeket is – letöltése is gond nélkül kivitelezhető így. A weboldalak megnyitása egyébként egyszerű paraméterként kezdeményezhető, például a w3m techwok.hu utasítással a Techwok, míg a w3m google.com utasítással a Google keresője nyitható meg. Utóbbi remek kiindulópont arra, hogy bármerre elbarangoljunk a weben, szöveges kivitelben. Mellesleg a megnyitott oldal HTML kódját is megjeleníthetjük.
Ha valahol vészesen lassú internet kapcsolatba botlunk, a w3m segítségével gyorsan hozzáférhetünk a legfontosabb információkhoz a webről. Értelemszerűen nem minden esetben vehetjük hasznát, de bőven akadnak olyan esetek, amikor megfelelő eszköz lehet a gyors munkához.








