Az egyik legrégebbi alkalmazás a Windowsban kétség kívül a Notepad, avagy Jegyzettömb, amely a kezdetektől a rendszer része és sokáig – felépítését és funkcióit tekintve – nem is nagyon változott semmit. Anno éppen ezért mutattunk helyette egy sokkal modernebb és sokoldalúbb, de szintén ingyenes alkalmazást. Aztán a Microsoft a Windows 11-ben elkezdte kicsit tuningolni a Jegyzettömböt, s mostanra már kifejezetten ügyes kis alkalmazás lett belőle, AI funkciókkal, több lapos szerkesztőfelülettel, szövegformázási funkciókkal és markdown támogatással. De mi van akkor, ha valakinek épp a régi alkalmazás egyszerűsége jött be? Használható még az is, vagy örökre eltűnt a rendszerből. Nos, a régi Notepad visszaállítása Windows 11 alatt jelenleg még nem lehetetlen. Nem tudjuk, meddig marad ez így, de ha valakinek hiányzik, most még pár kattintással beüzemelheti újra, a megújult verzió mellett.
Régi Notepad visszaállítása Windows 11 alatt (régi Jegyzettömb)
Jelenleg, ha valaki frissít a legutóbbi Windows 11 kiadások egyikére és rákattint a megszokott Notepad / Jegyzettömb ikonra, akkor az új változat indul el, amely megjelenésében már igazodik a Windows 11 modernebb felületéhez és persze jóval több lehetőséggel kecsegtet, mint elődje.
Ugyanez a helyzet, ha beírjuk a Start menübe vagy a Win + R billentyűkombinációval előhívható Futtatás ablakba a notepad.exe alkalmazásnevet és onnan indítjuk le. Ha viszont a régi, faék egyszerűségű Jegyzettömbre vágyunk, semmi gond, csak tegyük a következőket:
- Nyissuk meg a Gépházat
- Navigáljunk el a felületén az Alkalmazások / Speciális alkalmazásbeállítások felületre.
- Itt nyissuk meg az Alkalmazás-végrehajtási aliasok részt.
- Keressük meg a listában a Jegyzettömb opciót és kapcsoljuk ki.
Ettől kezdve, ha a Notepad / Jegyzettbömb ikonra kattintunk, nem lesz változás, az új verzió indul el. Viszont ha a Win + R kombinációval előhívható Futtatás ablakban, vagy a Start menüben beírjuk a notepad.exe utasítást (avagy alkalmazásnevet), akkor bizony már a régi Notepad indul el.
Ha ez így kényelmetlen, akkor létrehozhatunk a notepad.exe alkalmazásnak egy önálló parancsikont is az Asztalon vagy a Start menüben, s így akár egyszerű dupla kattintással is elindítható. Ha közben mégis szükségünk lenne az újra, akkor pedig elég annak eredeti ikonjára kattintani a Start menüben.








