A macOS és az iOS egyik praktikus funkciója a Fókusz üzemmód, amelynek segítségével testreszabhatjuk az alkalmazások értesítéseinek működését, az éppen végzett tevékenységünknek megfelelően, vagy akár napszakokhoz, időpontokhoz kötve. Vagyis meghatározhatjuk, hogy mondjuk munka közben mely appok dobhatnak fel üzeneteket, ki kereshet minket, s ugyanígy azt is, hogy mondjuk szórakozás, pihenés és egyéb tevékenységek közben miként értesíthet minket a telefon az üzenetekről, bejövő hívásokról stb. Az iOS esetében még az is megszabható, hogy mely képernyők jelenjenek meg vagy rejtőzzenek el a Főképernyőn az adott Fókusz üzemmód esetében. Minden Fókusz módnak adhatunk nevet és ikont, így nagyon könnyen kiválaszthatjuk az éppen szükségeset. Ráadásul később átszabhatjuk a működését, például kiegészíthetjük engedélyezett kontaktokkal, vagy appokkal. Ám ha egy ilyen módosítás után szeretnénk átnevezni is az adott Fókusz üzemmódot, annak mikéntje már nem minden esetben annyira egyértelmű, mint az engedélyezett vagy letiltott appok és kontaktok meghatározása.
Fókusz módok átnevezése macOS-en és iOS-en
A két rendszeren egyébként eltér némileg az átnevezési folyamat, s ezúttal az iOS-st használók vannak egyszerűbb helyzetben. Az iPhone-on ugyanis meglehetősen egyértelmű a dolog: a Beállítások / Fókusz felületen megtaláljuk az összes aktiválható üzemmódot, majd ha kiválasztottuk az átnevezendőt, akkor a megjelenő felületen a Szerkesztés gombot megérintve máris átírhatjuk a nevet, módosíthatjuk a színt és lecserélhetjük az ikont is. Szóval ha nagyon átszabtuk a működést, teljesen hozzáigazíthatjuk az üzemmód külső jellemzőit is, hogy később könnyedén kiválaszthassuk a listából a Vezérlőközpont Fókusz gombjára koppintva.
Természetesen az átnevezéshez macOS alatt sem kell pilótavizsga, de mégsem ennyire egyértelmű első nekifutásra a dolog. Itt a menüsorban található Vezérlőközpontot érdemes elsőként megjeleníteni, majd ott a Focus gombra kattintani. Ha ez megvan, a megjelenő panel alján kattintsunk a Focus settings… menüpontra. Ekkor megjelenik a System Settings alkalmazás Focus felülete. Itt – az iOS-hez hasonlóan – egy listából választhatjuk ki az átszerkesztendő üzemmódot.
Bár a jelzések szabályainak testrszabása nagyon egyszerűen megy a felületen, egy valamit kicsit sikerült elrejteni: az átnevezés funkciót. Merthogy itt nincs egy plusz Edit (Szerkesztés) gomb, ahogy iOS-en és hiába kattintunk a fókusz mód nevére is, nem történik semmi.
A megoldás szerencsére pofon egyszerű, de nem biztos, hogy mindenki elsőre rátalál: nem a névre, hanem az előtte látható kis ikonra kell rákattintani. Ebben az esetben már megnyílik egy ugyanolyan felépítésű panel, amilyennel iOS alatt is találkozhatunk, s ezen már kényelmesen átírhatjuk a nevet, lecserélhetjük az ikont és annak színét is.
Mint látható, a Fókusz módok átnevezése rendkívül egyszerű, talán csak macOS alatt sikerült egy kicsit jobban elrejteni a kelleténél, de ha egyszer rájövünk a trükkre, onnantól már ez is teljesen egyértelmű lesz.







