Mint az lenni szokott, tavaly év végén is érkezett új macOS verzió az Apple gépeire, s ahogy az lenni szokott, számtalan újdonsággal szolgált a felhasználónak. Ezek közül a legjobbakat már bemutattuk. A számtalan hasznos újdonság között akad néhány, amelyek nem mindenkinek nyerték el a tetszését. Az egyik ilyen az új asztali widgetek használata, amelyek elsősorban az lehet a kifogás, hogy ha sok különféle widgettől kissé kaotikussá tud válni az Asztal. Ezen két módon lehet segíteni, az egyik, ha nem helyezünk el ilyeneket a Desktopra, a másik, ha – miként korábbi gyakorlati tippünkben bemutattuk – monokróm üzemmódba kapcsoljuk őket. Utóbbi szerintünk kellően ízlésesen alkalmazkodik az épp kiválasztott háttérkép színvilágához és áttekinthető, informatív asztalt nyerhetünk vele. A másik, hasonlóan megosztó, de alapvetően praktikus funkció, hogy az Asztalra kattintva a rendszer elrejti az összes megnyitott programablakot, hogy azonnal hozzáférjünk az Asztalon tárolt mappákhoz, fájlokhoz, vagy épp ránézzünk a widgetekre. Ez azonban rendkívül zavaró tud lenni, ha nem kívánjuk használni, csak véletlenül kattintunk épp a Desktop felületre. Szerencsére erre gondoltak a rendszerfejlesztők is, így az Asztal megjelenítése egérkattintásra funkció kikapcsolása gond nélkül megoldható a macOS Sonoma alatt, ha valaki nem tudna megbarátkozni ezzel az újdonsággal.
Asztal megjelenítése egérkattintásra funkció kikapcsolása macOS Sonoma alatt
A megoldás – miként sok más esetben a macOS Sonoma alatt – most is rendkívül egyszerű. Ahhoz, hogy ezt a funkciót kikapcsoljuk, mindössze annyit kell tennünk, hogy megnyitjuk a System Settings alkalmazást, majd ezen belül elnavigálunk a Desktop & Dock menüpontra a bal oldalsávban.

Itt a Desktop & Stage Manager részben keressük meg a Click wallpaper to reveal desktop opciót. Ennél két lehetőségből választhatunk: az Always érték az alapértelmezett, ha ez van kiválasztva, akkor az Asztalra kattintva mindig szerteugranak a megnyitott ablakok, hogy rálássunk a Desktop tartalmára. A másik lehetőség az Only in Stage Manager. Ha ezt választjuk, akkor az asztali egérkattintásnak csak akkor lesz hatása, ha épp aktív a Stage Manager funkció, amelynek ez eleve a részét képezi. Így ha ezt állítjuk be értéknek, akkor a hagyományos nézet esetén már nem tűnnek majd el az ablakok, amikor az Asztal egy kis részletére sikerül kattintanunk.
S hogy melyik a jó megoldás? Nos, ízlés kérdése. Mi például kedveljük ezt a lehetőséget, mert gyors hozzáférést biztosít az Asztalon tárolt mappákhoz, fájlokhoz, vagy épp az olyan widgetekhez, amelyekkel gyorsan érhetünk el további funkciókat (mondjuk a Bear jegyzet alkalmazás esetében egy widgetre kiemelt jegyzet megnyitása, vagy a Things to-do szoftverben az elvégzett teendők azonnali bejelölése a widgeten). Ám ha valakit ez inkább zavar, a fentiek alapján pár kattintással megszabadulhat ettől a funkciótól.






