Egyik kedvelt chat- és videochat alkalmazásunk a Telegram, amely – ha nem is alapértelmezésben, de pár mozdulattal elérhető módon – alkalmas akár e2e módon titkosított üzenetváltásra is. Sőt, míg a szöveges üzeneteknél ezt az üzemmódon külön be kell kapcsolni, addig a videós csevegések esetében mindig aktív. Emiatt választottuk be anno legjobb biztonságos chat appok közé is. Ám a fejlesztők nem csak a biztonságra, hanem a kényelemre is sokat adnak: a szinte elengedhetetlen matricák, chat-szobák, mappába rendezési lehetőség és egyéb ingyenes funkciók mellett olyan prémium lehetőségeket is kínálnak, mint a csevegések valós idejű fordítása, a Voice-to-text funkció, vagy akár a 4 GB-os feltöltési határ, melynek köszönhetően óriás fájlok átküldésére is kiváló megoldást jelent a program minden platformon. Szerencsére nem minden új funkció kerül automatikusan a prémium szolgáltatások közé, így egy halom remek lehetőség áll a rendelkezésünkre ingyen is azok közül, amelyek az elmúlt hónapokban kerültek a programba. Az egyik ilyen az energiatakarékos mód bekapcsolása Telegramban. Mert lássuk be, jó dolog, ha látványos effektekkel és extra opciókkal tarkított környezetben cseveghetünk, de olykor fontosabb szempont lehet, hogy ne merítsük le idejekorán az okostelefont. Mielőtt belekezdünk, gyorsan felhívjuk a figyelmet a Techwok Telegram csatornájára, amelyre feliratkozva megelőzhető, hogy valaki lemaradjon egy friss tesztről vagy gyakorlati tippről.
Energiatakarékos mód bekapcsolása Telegramban
A Telegram iOS-re készült és androidos változatának egyik hasznos idei újdonsága volt az év első hónapjaiban az energiatakarékos üzemmód megjelenése. Ezzel pillanatok alatt válthatunk. Mert bár a Telegram látványos animációi és effektjei valóban lenyűgözők használat közben, mostantól egy mozdulattal megszabadulhatunk tőlük, ha inkább nagyobb teljesítményre és hosszabb akkuidőre vágyunk.
Ehhez ráadásul nem is kell különösebben elmélyednünk a Beállítások rengetegében, merthogy önálló menüpontot kapott ez a rész a programban: Beállítások / Energiatakarékosság. Ha ide navigálunk a programban, több lehetőség közül választhatunk. Először is dönthetünk arról, hogy hány százalékos akku-töltöttség esetében kapcsoljon be automatikusan ez az üzemmód. Ha a csúszkát a bal oldali Ki értékre állítjuk, akkor teljesen kiiktatható az energiatakarékos üzemmód, ha viszont a jobb oldali Be értékig csúsztatjuk, akkor a program folyamatosan energiatakarékos módon üzemel. A kettő között pedig százalékos értéket állíthatunk be, például ha 15%-os töltöttségnél szeretnénk, hogy a Telegram automatikusan visszavegyen az étvágyából.
A csúszka alatti részen a program erőforrásigényes folyamatait láthatjuk, mindegyik mellett egy ki- vagy bekapcsolásra szolgáló kapcsolóval. Itt megszabhatjuk, hogy mely funkciókat áldozhatja fel nyugodtan a program az energiatakarékosság oltárán, s melyek azok, amelyekhez az utolsó pillanatig (értsd: akár a telefon lemerüléséig) ragaszkodunk: videók automatikus lejátszása, GIF-ek automatikus lejátszása, Matrica animációk, Emoji animációk, az alkalmazás animációi, média fájlok előtöltése, háttérben történő frissítések. Ezek mind befolyásolhatják az akku merülésének tempóját.
Mindent egybevetve kifejezetten praktikus funkcióról beszélhetünk, hiszen olykor sokkal fontosabb a hosszú üzemidő, mint a látványos chat-funkciók. Szerencsére a lényegét akkor sem veszti el a Telegram, ha akár állandóra bekapcsoljuk ezt a funkciót, legfeljebb néhány kényelmi- és látványelemről kell lemondanunk cserébe. Egyedül a háttérben történő frissítések kikapcsolását érdemes átgondolni, hiszen így adott esetben előfordulhat, hogy valamivel később értesülünk csak a beérkező üzenetekről.







