Ha titkosított levelezésről vagy épp megbízható VPN szolgáltatásról esik szó, nálunk mindig a lista élén áll a svájci illetőségű ProtonMail és ProtonVPN. Mindkét szolgáltatás elsőrangú a saját kategóriájában. Részletesen itt írtunk ezekről. Van viszont a cégnek egy kevésbé ismert szolgáltatása is: a Proton Calendar. Ez, hasonlóan a levelezőjükhöz, szintén end-to-end titkosítást használ, vagyis titkosított naptárként funkcionál. Eddig csak a webes felületen volt elérhető, ami kissé behatárolta a lehetőségeit, hiszen sokan az okostelefonon szeretik inkább vezetni naptárukat, vagy legalábbis a telefon az, amely figyelmezteti őket a teendőkre. Nos, mostantól ez sem lesz gond már, megjelent ugyanis a Proton Calendar nyilvános bétája Androidra. Mi egy ideje már használtuk az iOS zárt bétáját, de az sajnos még nincs ilyen készültségi állapotba. Az androidos verzió azonban nagyon ígéretes már most, béta kiadásban is. egy nagyszerű titkosított naptár app Androidra.
Proton Calendar: titkosított naptár app Androidra
A Proton Calendar androidos változata néhány apróbb funkció kivételével mindent hoz, amit a webes felületen megszoktunk. Van napi és havi nézet, illetve egy Agenda névre keresztelt felépítéssel is használható, amikor a képernyő felső részén láthatók a hónap napjai, alattuk pedig a kijelölt nap eseményei.
A többi naptár szolgáltatáshoz hasonlóan, itt is létrehozhatunk több naptárat, tetszőleges névvel és színnel jelölve azokat. A naptár felületén ezek a színkódok is látszanak. Ha még jövőbeli vagy aktuális eseményről van szó, akkor azt azt jelölő téglalap teljes egészében megkapja az adott színt, ha viszont már múltbéli eseményt látunk, annak csak a bal széle színes. Ez a megoldás sokat dob a havi naptár átláthatóságán. Gyorsan és egyszerűen kiigazodhatunk a napokon.
A bejegyzések szerkesztése is kényelmesen és gyorsan megy. Bár mezők tekintetében még egyelőre elmarad mondjuk egy Google Naptár vagy Fantastical kínálatától, de minden lényeges mező megvan így is, beleértve a helyszínek és linkek, vagy akár több értesítés megadását is. Egy esetleges megbeszélés résztvevőit is felvehetjük természetesen, s nekik a program akár értesítő e-mailt is tud küldeni automatikusan. Természetesen több napos vagy ismétlődő események is rögzíthetők benne.
Ellentétben az iOS bétával, itt már widgetek is vannak, így az aktuális eseményeket az Android főképernyőjén is gond nélkül nyomon tudjuk követni. Nincs nagy választék, de cserébe ízléses és átlátható widgeteket tehetünk ki a képernyőre.
A beállításokban kiegészíthetjük még a megjelenített adatokat a hetek számával, változtathatjuk az idő- és dátumformátumot, az időzónát stb. Mivel azonban bétáról van szó, akadnak azért hiányosságai bőven: így például jelenleg még nem lehet másolni vagy duplikálni az eseményeket. Ez viszont reményeink szerint megérkezik majd előbb vagy utóbb, hiszen a webes felületen e cikk készültekor is elérhető e funkció. Mi örülnénk még a sablonok használatának is, amelyekkel fel lehetne gyorsítani a visszatérő bejegyzések felvételét. De ha valaki inkább előnyben részesíti a biztonságot, mint mondjuk a Fantastical tökéletes kényelmi eszköztárát, annak a Proton Calendar így is tökéletes választás lehet.
Androidos programok teszteléséhez a HONOR 20 Lite készüléket használjuk, a HONOR jóvoltából.







