Tudjuk, sokaknak érzékeny pont, de bármennyire is szépítjük, azért a rendszeres karbantartás nem csak a Windowsnak, hanem a többi rendszernek, így a macOS-nek is szükséges. Ez amúgy a rendszerek és alkalmazások jelenlegi működési elvéből adódik, ami nagyjából azért azonos mindenhol: macOS-en is hajlamosak az alkalmazások és rendszerelemek felesleges fájlokat (cache, naplók stb.) felhalmozni, olykor “besokallni” az állandó használattól stb. Ráadásul a felhasználók viselkedése is hasonló Windowson és macOS-en egyaránt: próbálgatnak alkalmazásokat, amelyek aztán használaton kívül is ott maradnak a gépen, sosem takarítják a letöltéseket, a feleslegessé vált adatokat, dokumentumokat, videókat stb. Szóval olykor nem árt egy nagytakarítás itt sem. Macen amúgy a MacPaw-féle CleanMyMac alkalmazást szoktuk javasolni azoknak, akik szeretnék az összes karbantartást és optimalizálást egy kattintással megúszni, ám ez a program rengeteg olyan extrát tartalma (egészség-monitor a rendszerhez, valósidejű malware védelem stb.) amelyekre nem mindenkinek van szüksége, viszont cserébe azért megnyomják a program rendszerigényét. Persze van egy halom Terminal utasítás is, amelyekkel rendbe lehet rakni a macOS-t, de aki még mindig inkább ragaszkodna az egyszerűséghez – miközben nem mondana le a hatékonyságról és az erőforrások kíméléséről sem – annak mutatunk egy kis alkalmazást, amellyel megoldható az ingyenes macOS karbantartás Terminalból. Tudjuk, a Terminal szó önmagában is rémisztő sokaknak, de az a helyzet, hogy kérdéses program ezúttal hihetetlenül egyszerűen és hatékonyan működik, csak épp nem kapott csilivili grafikus felületet, hanem Terminalban lehet futtatni, minimalista menüvel (vagy akár anélkül is).
Mole: ingyenes macOS karbantartás Terminalból, hihetetlenül egyszerűen és hatékonyan
A Mole egy teljesen ingyenes, nyílt forráskódú alkalmazás, amelyet a legegyszerűbben Brew csomagkezelő segítségével telepíthetünk macOS-en, a brew install mole utasítást kiadva a Terminalban. Ha már a gépen van, a Terminalban maradva a mo utasítással indítható el a menüs felülete, de adott esetben indíthatjuk egy-egy modulját paraméterezéssel is (például mo clean, mo uninstall stb.). A futtatási paraméterek teljes listája megtalálható a program Github oldalán.
Mindenesetre kezdők számára egyszerűbb a menüvel dolgozni, így a mo utasítással indítsák el a program, majd a kurzormozgató gombokkal és az ENTER vagy ESC gombokkal kényelmesen kalézolhatnak a funkciók között. Cikkünk készültekor a Mole alapból 5 menüpontot kínált:
- Clean: Ezzel helyet szabadíthatunk fel a háttértáron a felesleges átmeneti fájlok (rendszer és alkalmazás cache), naplófájlok stb. eltakarításával. Az ember nem is gondolná, ezekből mennyi gyűlik össze a rendszerben, és sajnos nem feltétlenül 2-3 mappába kerülnek, hanem szanaszét a fájlrendszerbe.
- Uninstall: Ez segít a megunt programok nyomtalan eltakarításában. Sajnos, bár nagyon egyszerűnek tűnik, ha egy appot a Lomtárba hajítunk az Applications mappából, attól még egy halom szemetet hagyhat maga után a gépen. Így viszont a Mole összeszedi ezeket is és a programmal törlésével együtt azok likvidálására is utasítja a rendszert.
- Optimize: Elvégez egy halom olyan rendszerellenőrző és karbantartó feladatot, amelyeket amúgy önálló Terminal utasításokkal (DNS Flush takarítás, Bluetooth daemon újraindítás stb.) el tudnánk végezni amúgy is, de így megússzuk egy mozdulattal. Ezen kívül végigvisz egy halom ellenőrzést, és részletes diagnosztikát készít a rendszer fontos részeinek állapotáról (FileVault, Gatekeeper, Rosetta, login elemek stb.).
- Analyze: Ezzel a funkcióval nagyon kényelmesen átnézhetjük, hogy mi foglalja a legtöbb helyet a háttértáron, s gyorsan és könnyen meg is szabadulhatunk attól, amire nincs szükségünk. Használata odafigyelést igényel, mert törölhetünk vele fontos fájlokat is, ha nem vagyunk körültekintőek, viszont cserébe óriási segítség, hogy megtaláljuk a rejtett helyfoglalókat.

- Status: Ez egy valósidejű rendszerdiagnosztikai felületet jelenít meg (CPU, GPU, memória, hálózat, akku stb.), Terminalos kivitelben. Ehhez képest amúgy szerintünk igencsak informatívra és könnyen értelmezhetőre sikeredett.
Mint a fentiekből is kitűnik, a program nincs túlbonyolítva. Amit lehet, azt elvégez automatikusan a kiválasztott funkciók közül, de ha rizikósabb részhez ér, felhasználói megerősítést is kér. Szóval nem árt azért résen lenni, nehogy olyan dolgot töröljünk vele a rendszerből, amire később még szükségünk lehet. De alapértelmezésben azért elég biztonságosan használható (mindenkinek a saját felelősségére természetesen, ahogy az minden rendszerkarbantartó esetében lenni szokott).
Mindent egybevetve szerintünk abszolút érdemes kipróbálni a Mole-t, mert egyszerűsége dacára igencsak hatékony rendszerkarbantartó eszköz. Leveszi a vállunkról a terhet, hogy fejben tartsunk egy halom különféle Terminal utasítást ebben a témakörben, s minimális rendszerigény mellett, szépen eltakarítja a gépről a sallangot.










