Bár manapság több olyan e-mail szolgáltató is akad, amelyik viszonylag nagy fájlokat enged küldeni mellékletként, azért a több gigabájtos csatolmányok kora még nem jött el és nem is biztos, hogy különösebben érdemes vágyni rá. Szerencsére egy halom nagyszerű – és ami szintén fontos, ingyenes – megoldás létezik arra a célra, ha több gigabájtnyi fájlt kellene elküldenünk egy kollégának, ismerősnek. Mi ma olyanokat válogattunk csokorba, amelyekkel egyszerűen és gyorsan megoldható a nagy fájlok biztonságos megosztása az interneten keresztül, ráadásul fontos kritérium volt a végpontok közötti titkosítás (end-to-end) megléte is, hogy a megosztott fájlok valóban biztonságban legyenek, s csak a küldő, illetve a linkkel rendelkező letöltő férhessen hozzá azok tartalmához.
Nagy fájlok biztonságos megosztása az interneten keresztül, e2e titkosítással
Ajánlatunk négy tagjából három viszonylag hasonló működési elvet követ – bár akadnak közöttük eltérések -, míg a negyedik teljesen más filozófián alapul. Szükség és ízlés szerint lehet kiválasztani közülük azt, amelyek számunkra a legjobbnak tűnik az egyéni preferenciáink alapján.
Kezdjük egy olyan megoldással, amelynek van némi magyar kötődése is. Ez a Tresorit Send, amely a hazai alapítású (bár immár svájci) Tresorit egy önálló szolgáltatása. A Tresorit eleve végpontok közötti titkosítást használó felhőt tárhelyet kínál, s ugyanez igaz a Tresorit Send nevű fájlküldőjükre is. Bátran rábízhatjuk a megosztandó fájlokat, hiszen azokat erős titkosítás védi, melynek köszönhetően csak mi és a címzett férhetünk hozzá azok valódi tartalmához. Összesen 5 GB-nyi állományt küldhetünk el vele, teljesen ingyen.
A Tresorit Sendhez nagyon hasonló szolgáltatás az Internxt Send funkciója is. Ennek a szolgáltatónak is van – ingyen is használható – felhő tárhelye, de ha csak egy gyors megosztásra van szükségünk, használhatjuk az Internxt Send szolgáltatásukat is, amellyel 5 GB-nyi fájl továbbítható, szintén titkosítva.
Bár nincs külön fájlküldő felülete, nagyon jól jöhet e célra a Filen.io szolgáltatás is, amely egy ingyenes regisztráció után 10 GB e2e titkosított online tárhellyel szolgál bárkinek. Ide mappákba szortírozva feltölthetünk fájlokat, amelyeket aztán nagyon kényelmesen megoszthatunk bárkivel. Nagy előnye a regisztrációnak, hogy így a későbbiekben is dönthetünk a megosztott fájlok sorsáról, így megoszthatjuk azokat másokkal is, vagy épp törölhetjük őket a szerverről. Mellesleg regisztrálni a Tresorit és az Internxt esetében is lehet. A Filenről itt írtunk részletes tesztet.
Végül jöjjön a kakukktojás, amely nem más, mint az OnionShare. Ha valaki ismeri a Tor böngészőt és a hozzá köthető hálózat működését (erről többek között itt írtunk anno), annak ismerős lesz az OnionShare megoldása is. Használatához le kell töltenünk az alkalmazást – Windows, macOS és Linux alatt egyaránt működik -, és ezúttal nem egy távoli szerverről, hanem közvetlenül a gépünkről oszthatjuk tovább az állományokat, méghozzá tökéletesen védett módon. A dolog előnye, hogy így csak a gépünk tárolókapacitása szab határt a megosztható fájlok mennyiségének és méretének, a hátránya pedig az, hogy csak addig működik a megosztás, amíg a gépünk be van kapcsolva, a program pedig fut és van aktív internetes kapcsolatunk. További kihívást jelenthet a használatakor, hogy mivel a Tor hálózatot használja, így a megosztott linkek is csak a Tor böngésző segítségével érhetők el. Így akivel megosztjuk a fájlokat, annak a Tort kell használnia a letöltéskor. Érdekesség, hogy van belőle okostelefonos app is, iOS-re és Androidra egyaránt.










